AURIGAN CZY SENSOGAN – oto jest pytanie..........
Ostatnio kilka osób zapytało mnie, co lepiej kupować – wędzidła z Auriganu czy Sensoganu. Pomyślałem, iż przedstawię jeszcze raz – w szerszym opracowaniu – najważniejsze materiały stosowane przez HS Sprenger.
Firma HS Sprenger GmbH to niekwestionowany lider na rynku producentów wędzideł. 145 lat doświadczenia w produkcji, szeroka wiedza na temat rynku i współpraca z profesjonalistami z dziedziny sportu, medycyny, projektowania i badań stanowiły podstawę do opracowania przez tą firmę, wielu międzynarodowych standardów.
Jako pionier w dziedzinie humanitarnej komunikacji z koniem, HS Sprenger wprowadził do użytkowania anatomiczne kiełzna. Systemy KK Ultra, Dynamic RS czy WH Ultra zrewolucjonizowały konstrukcje wędzideł. Znane są na całym świecie i dla wielu jeźdźców są produktem pierwszego wyboru.
Wiele energii oraz czasu, manufaktura HS Sprenger poświęciła na badania związane z opracowaniem nowych materiałów do produkcji wędzideł, dostosowanych lepiej do potrzeb naszych końskich przyjaciół.
Większość z firm, nawet w dzisiejszych czasach produkuje wędzidła ze stali nierdzewnej. Dla przypomnienia stal nierdzewna, to stop żelaza, chromu i niklu.
Ogólnie wiadomo, że idealnym metalem do produkcji kiełzn jest miedź. Utlenia się bardzo dobrze i zachęca konia do produkcji śliny, a tym samym do żucia wędzidła, a to jest niezbędne dla uzyskania naprawdę dobrego kontaktu. Niestety czysta miedź jest zbyt miękka by wykonać z niej wędzidło.
HS Sprenger od 1872 roku oparło produkcję wędzideł, na opracowanym przez siebie stopie o nazwie handlowej German Silver - składającym się w 60% z miedzi oraz niklu i cynku. I to był pierwszy istotny krok firmy dla osiągnięcia przewagi technologicznej nad rywalami. Przeprowadzone w roku 1980 testy w Niemieckiej Szkole Jeździeckiej potwierdziły iż podjęta ponad 100 lat wcześniej decyzja wykorzystania miedzi była ze wszech miar słuszna. Prowadzone badania wykazały, że większość koni bezproblemowo zaakceptowała zmianę wędzidła ze stali nierdzewnej na German Silver. Jednak gdy dokonywano zmiany powrotnej, konie potrzebowały kilku dni by przyjąć nowe wędzidło. Okazało się także, iż German Silver – szczególnie u koni problematycznych – poprawiał żucie i dzięki temu relaksację koni. To była kolejna, ważna informacja – będąca wytyczną do dalszych badań.
HS Sprenger, wykorzystując uzyskane wyniki, poprzez dalsze analizy, testy praktyczne, po końcowe testy toksyczności, opracował we współpracy z Uniwersytetem Weterynarii w Hanowerze unikalny stop Aurigan – pierwszy materiał na świecie dedykowany do produkcji końskich wędzideł, który opatentował i przedstawił światu w 1993 roku. Wykorzystując wspaniałe właściwości miedzi, likwidując nikiel – ciężki metal mogący wywołać wiele alergicznych reakcji, nie widocznych dla właściciela konia - stworzono materiał o odpowiedniej wytrzymałości i wspaniałej akceptowalności przez konie. Istotą sukcesu okazały się dodatki do miedzi; w postaci krzemu i cynku. W porównaniu do wędzideł ze stali nierdzewnej, Aurigan ma smak i zapach uwielbiany przez konie. Ten szczególny smak zachęca konie do żucia i produkcji śliny, co wpływa na wysoką jakość kontaktu pomiędzy jeźdźcem i koniem. Co ważne, Aurigan bardzo szybko nagrzewa się w pysku konia ( szybciej niż inne materiały stosowane do produkcji wędzideł ) i dzięki temu, daje bardzo przyjemne odczucia dla konia, również w aspekcie temperaturowym.
Firma HS Sprenger , nie spoczęła na laurach i w roku 2013 przedstawiła kolejny stop – Sensogan, będący kamieniem milowym w zakresie produkcji wędzideł. Opierając się na sukcesie Auriganu, jego pozytywnych cechach – szczególnie w zakresie smakowym oraz pobudzania ślinienia, opracowano materiał wpływający na jeszcze lepsze przyjecie wędzidła i kontakt z koniem. W skład Sensoganu wchodzi miedź, cynk i mangan. Właśnie mangan zapewnia wyjątkowość tego stopu. Dzięki niemu, proces utleniania jest jeszcze bardziej równomierny i uregulowany. Wieloletnie testy przy użyciu wędzideł wykonanych z Sensoganu wykazały bardzo pozytywny wpływ na satysfakcję, motywację i gotowość koni do realizacji postawionych zadań. Zmniejszenie ilości miedzi przepływającej do śliny oraz zwiększenie trwałości wędzidła i odporności na zarysowanie, pozwala dłużej zachować elegancki i szlachetny wygląd „białego złota” oraz ułatwia utrzymanie wędzidła w czystości. Trzeba też pamiętać, iż mangan to ważny mikroskładnik. Jako główny składnik i aktywator enzymów jest bardzo istotny przy budowie tkanki łącznej, jak również w metabolizmie mięśni oraz energii. Może to być pomocne w zapobieganiu napięcia mięśni i wspomaganiu redukcji stresu. Poza tym, mangan jest potrzebny do zmniejszenia poziomu histaminy i może wspomagać zapobieganie alergicznym reakcjom skórnym. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż przemysł paszowy odkrył mangan jako obiecujący dodatek do żywności, który zyskuje na znaczeniu w nowoczesnym karmieniu koni sportowych.
Wracając do tytułowego pytania „AURIGAN czy SENSOGAN” osobiście wybieram nowocześniejsze rozwiązanie czyli SENSOGAN;
– ładniejszy kolor
– większa trwałość
– jeszcze większy wpływ na ślinotok
– szansę na lepszą akceptację wędzidła, która powinna wpłynąć na poprawę kontaktu
to cechy, które wpłynęły na moją decyzję.
Dla tych, którzy preferują ogłowia ze „złotymi” okuciami, HS Sprenger produkuje wędzidła z Sensoganu , w których kółka wykonane są ze „złotego” Auriganu. Mają więc też szansę skorzystać z nowych osiągnięć technologicznych, nie rezygnując z własnych upodobań kolorystycznych.
Na zakończenie chciałbym zwrócić Waszą uwagę, iż na rynku jest oferowanych wiele produktów będących nieudolną próbą kopiowania, szczególnie Auriganu. Wydają się oferować takie same zalety, ponieważ mają ten sam błyszczący, złoty kolor. Najczęściej jednak do miedzi dodawane jest aluminium, które hamuje utlenianie, a zatem nie mogą osiągnąć korzystnych efektów jakie daje Aurigan czy Sensogan.
Ta sama sytuacja występuje w przypadku wędzideł z German Silver. Kopiowane są na całym świecie. Jednak kopie również trudno porównać z oryginałem. Oryginalny stop Sprenger German Silver i jego właściwości są nadal sekretem firmy.
Mam nadzieję, że niniejszy tekst poszerzył Waszą wiedzę na temat materiałów stosowanych do produkcji wędzideł oraz przybliżył osiągnięcia w tej materii firmy HS Sprenger. Pamiętajcie, że wybór nieodpowiedniego wędzidła może negatywnie zaważyć na jakości Waszej współpracy z koniem.
Zachęcam do skorzystanie z produktów firmy HS Sprenger, by sprawdzić – czy razem z koniem poczujecie się bardziej komfortowo.